Karta Ucznia to Warszawska Karta Miejska uprawniająca do bezpłatnych przejazdów na obszarze 1. i 2. strefy biletowej warszawskiej komunikacji miejskiej w okresie nauki w szkole podstawowej. Dzięki niej można więc podróżować także autobusami linii strefowych, Szybką Koleją Miejską – poza granicami Warszawy, linii lokalnych „L” oraz – w ramach oferty „Wspólny bilet ZTM-KM-WKD” – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania wspólnego biletu. Dzięki temu uczniowie mogą bezpłatnie poruszać się po aglomeracji warszawskiej, nie tylko w drodze do szkoły.
Ważne:
od roku szkolnego 2024/2025 dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnych przejazdów jest legitymacja w formie karty plastikowej, tzw. e-legitymacja. Ich posiadaczom nie jest wydawana Karta Ucznia. Prawo do bezpłatnych przejazdów potwierdza również ważna mLegitymacja szkolna, będąca elektronicznym odpowiednikiem legitymacji szkolnej wydana zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Edukacji i Nauki.
Karta Ucznia wydawana jest zatem:
uczniom posiadającym papierową legitymację wydaną przez szkołę podstawową na terenie Warszawy,
wszystkim uczniom szkół podstawowych (bez względu na rodzaj posiadanej legitymacji) mieszkającym na terenie Warszawy, a uczącym się poza nią (za pośrednictwem elektronicznego Punktu Obsługi Pasażerów lub w stacjonarnych Punktach Obsługi Pasażerów ZTM).
Wnioski o wyrobienie lub przedłużenie uprawnień można składać:
drogą elektroniczną, za pośrednictwem dedykowanego linku https://kartaucznia.ztm.waw.pl/7e81f924,
poprzez elektroniczny Punkt Obsługi Pasażerów (e-POP),
bezpośrednio w stacjonarnych Punktach Obsługi Pasażerów (POP).
Duplikat karty
W przypadku konieczności wydania kolejnej karty (zagubienie, kradzież, uszkodzenie mechaniczne, brak czytelności Karty, zmiana danych osobowych) duplikat wydaje się bezpośrednio w Punktach Obsługi Pasażerów oraz w Elektronicznym Punkcie Obsługi Pasażerów (e-POP) po uiszczeniu opłaty dodatkowej w wysokości 14 zł. Odstąpienie od opłaty możliwe jest w sytuacji zmiany danych osobowych lub utraty czytelności karty pod warunkiem, iż minęły 2 lata od złożenia wniosku o jej wydanie oraz zwrotu do ZTM poprzedniej karty lub stwierdzenia przez pracownika ZTM uszkodzenia powstałego z winy producenta.
Więcej informacji na stronie: https://www.wtp.waw.pl/warszawska-karta-miejska/karta-ucznia/






