Nasza szkoła

        

Ach, co to był za dzień. Relacja i zdjęcia z imprezy „Gra miejska”
15 kwietnia wszystkie klasy 5 wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez Fundację Zwalcz Nudę w ramach projektu „Widzę – Reaguję – Zmieniam”. Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży, wzmacnianie w stawaniu się aktywnymi i odpowiedzialnymi członkami społeczności - zarówno całego miasta, jak i swojej najbliższej - lokalnej. Zajęcia obejmowały w głównej mierze edukację ekologiczną, niezwykle istotną w dobie kryzysu ekologicznego. W ramach gry uczestnicy dowiedzieli się jak dbać o Planetę i co wpływa na nią niekorzystnie. Na wykonanie 5 zadań uczniowie mieli czas od 8:50 do 12:30. Zadania nie były wykonywane na czas tylko na jakość i precyzję. Za każde zadanie można było uzyskać 1-5 punktów. Trzy zwycięskie drużyny zostały obdarowane upominkami.

Zadania w ramach gry miejskiej:

Na malowniczej planecie Ziemia, gdzie natura tętniła życiem, zwierzęta i rośliny miały zapewniony dobrobyt, a ludzie oddychali czystym powietrzem, doszło do pewnych zmian, których niebezpieczne skutki odczuwamy wszyscy. Zanieczyszczenia, nieodpowiedzialne zużycie surowców i działania szkodzące środowisku zaczęły zagrażać harmonii na naszej planecie. Na szczęście powołano specjalny oddział ekologiczny - Ekopatrol.

Zadanie 1: Robienie lasów w słoiku i quiz wiedzy z zachowania się w lesie. Rola lasów w naszym życiu.

Zadanie 2: Wykonanie makiety ekologicznego miasta – uczniowie poznają ekologiczne
rozwiązania i materiały budowlane, wspólnie projektują ekologiczne miasto przyszłości.

Zadanie 3: Podróże w czasie - zapoznanie się z konsekwencjami wzrostu temperatury – dopasowywanie skutków do zmian temperatur. Ekopatrol przeniósł w czasie uczniów, którzy tym samym dowiedzieli się co czeka planetę Ziemię, kiedy temperatura wzrośnie o 1,5, 3 i 4 stopnie Celsjusza.

Zadanie 4: Odnawialne źródła energii – rozpoznawanie które źródła energii są eko, a które nie. Spróbujcie oddzielić źródła odnawialne od nieodnawialnych przy pomocy wyjątkowego
narzędzia.

Zadanie 5: Zagrożone gatunki - w Polsce żyje ponad 500 gatunków zwierząt, które podlegają ochronie i ponad 140 gatunków, które są zagrożone wyginięciem. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt są niezastąpione w walce z wyginięciem gatunków. Razem z Ekopatrolem uczniowie poznali jakie gatunki
zwierząt są zagrożone i jak można im pomóc. Stworzyli piękne obrazy !

Dziękujemy fundacji „Nie nudno” za super ciekawe zajęcia, uczniom i wychowawcom za zaangażowanie.

Organizatorzy szkolni:
Iwona Mierzwa
Edyta Grzeszczuk