Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana

WŁADYSŁAW ORKAN ur. 27 listopada 1875 w Porębie Wielkiej. Pisarz, dramaturg, poeta, tworzący w okresie Młodej Polski. Naprawdę nazywał się Franciszek Xawery Szmaciarz (Smaciarz). W 1898 roku zmienił nazwisko na Smreczyński, od nazwiska rodowego matki Smreczak. Władysław Orkan to pseudonim literacki.
Pisarz pochodził z ubogiej, wiejskiej rodziny. Jest autorem nowel, powieści, dramatów poświęconych głównie chłopom, ich życiu, obyczajom („Komornicy”, „Franek Rakoczy”). W czasie pierwszej wojny światowej był oficerem Legionów Polskich. Swoje wspomnienia zawarł w reportażu „Droga Czwartaków”.

Władysław Orkan był wspaniałym humorystą („Herkules nowożytny i inne wesołe rzeczy”), ale przede wszystkim piewcą urody gorczańskiego pejzażu („Drzewiej”, „W Roztokach”). Zaangażowany w nurt regionalizmu podhalańskiego był przez pewien czas przewodniczącym Związku Podhalan. Zmarł 14 maja 1930 w Krakowie. Pochowany został na Cmentarzu Rakowieckim w Krakowie, w rok później przewieziono jego trumnę do Zakopanego, gdzie żegnało go całe Podhale. Grób artysty znajduje się obok mogił Tetmajera, Chałubińskiego i Sabały.