Dotychczas miasto przeznaczało na Akcję „Lato/Zima w Mieście” ponad 10 mln zł rocznie. Jednak z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej ubytkami dochodów samorządów terytorialnych, jesteśmy zmuszeni w przyszłym roku podnieść opłaty za udział dzieci w Akcji „Zima w Mieście” i prosić rodziców o partycypację w kosztach jej realizacji. Podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją – ajenci, którzy obsługują Akcję nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasową kwotę. W związku z powyższym opłaty w 2022 r. wyniosą odpowiednio: 15 zł dziennie za wyżywienie (obiad oraz śniadanie lub podwieczorek) oraz 35 zł za opiekę. Warszawa wprowadza powyższe stawki na okres przejściowy tj. do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej miasta. Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji „Zima w Mieście” zwolnione będą dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w Placówce zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu, w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków. Ponadto, rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.

Warszawa od lat organizuje Akcję „Zima w Mieście”, zapewniając dzieciom oraz młodzieży w ramach opieki atrakcyjny i bezpieczny wypoczynek. Zróżnicowaną ofertę zajęć przygotowują ośrodki sportu i rekreacji, miejskie biura i urzędy dzielnic, szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego i kultury oraz organizacje pozarządowe działające w obszarach edukacji, sportu i rekreacji, turystyki i kultury. Należy podkreślić, że Akcja „Zima w Mieście” to zadanie dodatkowe (nieobligatoryjne, niewynikające z prawa) realizowane przez samorząd Warszawy.

Z powodu pandemii koronawirusa przyszłoroczna Akcja „Zima w Mieście” będzie organizowana w reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami i obowiązującymi przepisami prawa. Warszawa czeka na wytyczne do organizacji półkolonii opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego od których uzależniony jest termin rozpoczęcia zapisów.

Szczegółowe informacje dotyczące punktów akcji zostaną przekazane w późniejszym terminie.