Nasza szkoła

        

Prezentujemy Wam dzisiaj nasze kolejne doświadczenia, jakie wykonaliśmy w czasie zajęć świetlicowych, w ramach naszej innowacji pedagogicznej „Zabawy eksperymentalne w świetlicy”.  Najpierw założyliśmy w sali hodowlę kryształków soli, dzięki której poznaliśmy właściwości parowania wody i powstawania kryształków. W słoiku przygotowaliśmy  roztwór nasycony soli w celu jej krystalizacji. Na słoiku oparliśmy patyczek z nitką, którą zanurzamy w roztworze. Słoik odstawiliśmy na kilka dni, i otrzymaliśmy piękne kryształki soli.

 

Innym razem do naszych eksperymentów użyliśmy jajek. Na przykład wykorzystując różnicę gęstości wody słonej i słodkiej wykonaliśmy proste i pouczające doświadczenie z Pływającym jajkiem, które tonie bądź unosi się w słoiku z wodą, co uważnie obserwowaliśmy. Najbardziej jednak podobał się nam eksperyment, tym razem chemiczny Gumowe jajko. Okazało się, że skorupka jajka zawierająca węglan wapnia jest twarda, ale po umieszczeniu jajka w słoiku z octem skorupka stawała się coraz miększa, aż w końcu całkowicie się rozpuściła, i powstało gumowe jajko o niezwykłych właściwościach!

Bardzo widowiskowy okazał się także eksperyment Wędrująca woda ,w którym woda wędrowała do pustych szklanek, chociaż na efekt końcowy trzeba było długo poczekać. Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach, gdzie cząsteczki wody poprzez kapilary wędrują do góry, a przy okazji bardzo spodobało nam się zjawisko mieszania barw.