Nasza szkoła

W marcu klasy 7a i 7b odwiedziły Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy przy ulicy Koszykowej.  Jest to jedna z najstarszych i największych bibliotek w Polsce powstała w 1907 roku. Jej zbiory liczą obecnie ponad półtora miliona woluminów. Podczas wycieczki młodzież zapoznała się z historią biblioteki, jej działalnością, poszczególnymi czytelniami a także częścią zbiorów. Odwiedziliśmy Muzeum Książki Dziecięcej, które jest działem zawierającym polskie książki dla dzieci wydawane od 1801 roku do czasów najnowszych.

 

Zobaczyliśmy, jak wygląda magazyn biblioteki - miejsce, do którego zwykli czytelnicy nie mają wstępu. Uczniowie mogli również zapoznać się z procesem przygotowania i skanowania książek, gazet i czasopism, które udostępniane są później w bazach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej. Mieliśmy także niepowtarzalną okazję obejrzeć niezwykłe, zminiaturyzowane wydanie "Pana Tadeusza", a także książki napisane alfabetem Braille'a i wydrukowane na jedwabiu. Wszystkim bardzo przypadła do gustu "Odpoczytelnia" - miejsce do pracy i odpoczynku, wyposażone w wygodne kanapy, z których ciężko było wstać ;) organizatorem zajęć była Pani Justyna Pietrak.