Nasza szkoła

We wtorek 13 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Niepodległości. Z tej okazji zorganizowany został uroczysty apel dla klas IV - VIII, który odbył się dwukrotnie - na czwartej i piątej lekcji. Obchody rozpoczęliśmy uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego z towarzyszeniem sztandaru szkoły. Po hymnie uczniowie zaprezentowali występ słowno-muzyczny zawierający pieśni oraz wiersze patriotyczne. Podczas uroczystości mogliśmy usłyszeć utwory Fryderyka Chopina: Preludium e-moll w wykonaniu Mikołaja Matałowskiego (kl. VIIIs) oraz nieprzeznaczony do publikacji walc e-moll, zagrany przez Karola Wenzla (kl. VIIIs). Recytacje wierszy zaprezentowali: Bartosz Szmytke (kl. Vp), który przedstawił publiczności utwór poetycki Cypriana Kamila Norwida "Moja Piosenka", Dominika Głuszek (kl. VIIb) - wiersz Władysława Broniewskiego "Żołnierz Polski". Usłyszeliśmy także utwór Konstantego Indelfonsa Gałczyńskiego "Sen żołnierza" w interpretacji Tosi Chwedeńczuk (kl. VIIb) oraz "Gawędę o miłości ziemi ojczystej" Wisławy Szymborskiej, w wykonaniu Karoliny Szmytke (kl. VIIIp). Fragment Epilogu z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza wyrecytował Bartosz Błaszkiewicz (VIIb).

Oczywiście obchody patriotyczne nie mogły odbyć się bez pieśni wykonanych przez chór, pod dyrekcją pani Małgorzaty Chłapek, oraz solistów. Mogliśmy usłyszeć m.in. "Hej, Hej ułani" "Marsz pierwszej kadrowej", "My pierwsza brygada", "Pałacyk Michała", wyśpiewane doniośle przez chór. Solo z towarzyszeniem chóru swoje aranżacje pieśni wykonali: Zosia Skalska (VIIIa) - "Białe Róże", "Przybyli ułani pod okienko - Maja Constable (VIc) oraz absolwent szkoły Olaf Karwowski, który zaśpiewał utwór "Piechota".

Dwie kompozycje: "Miasto 44" oraz "Taki kraj" zaprezentowała absolwentka naszej szkoły Natalia Kozłowska. Solo wystąpiła również Hania Lenartowicz (kl. VIIa) w utworze "Serce w plecaku".

Wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy "Rotę" oraz wysłuchaliśmy wykonanej przez chór pierwszej pieśni żołnierskiej "Modlitwa obozowa", powstałej podczas II wojny światowej. Ostatnim punktem obchodów był występ uczennic z klas czwartych, które zaprezentowały taniec ludowy reprezentujący folklor przedwojennej Warszawy.

Na zakończenie uroczystości kwiatami zostali obdarowani kombatanci zaproszeni do naszej szkoły na obchody Dnia Niepodległości.

Podziękowania należą się uczniom i nauczycielom, którzy wspólnie przygotowali ten jakże uroczysty dzień. Dziękujemy paniom:

Małgorzacie Chłapek - oprawy muzyczna - przygotowanie chóru i solistów

Kindze Sandomierz - scenariusz i przygotowanie recytacji

Urszuli Odwadze - dekoracje

Katarzynie Katanie - dekoracje, próby

Marioli Tyskiej - przygotowanie występu tanecznego

oraz panu

Marcinowi Mielcarzowi za prowadzenie całej uroczystości.

Dziękujemy oczywiście wszystkim uczniom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.